درد سینه در مردان نشانه چیست؟

هم زنان و هم مردان با بافت پستان و غدد شیردهی به دنیا می آیند. رشد غدد شیردهی و بافت سینه ها زمانی که پسران به دوران بلوغ می رسند، متوقف می شود. ولی همچنان ریسک ابتلا به سرطان سینه در مردان وجود دارد.

سرطان سینه در مردان بسیار نادر است ولی احتمال بروز آن هست. بنابراین یکی از علل درد سینه ها می تواند سرطان سینه باشد. ولی از دیگر دلایل درد سینه در مردان می توانیم به بیماری های خوش خیم سینه، آسیب به بافت پستان و … اشاره کنیم. همچنین دردی که در ناحیه سینه ها احساس می شود در برخی موارد می تواند مربوط به بیماری های قلبی و یا ماهیچه ها یا تاندون های سینه باشد.
در این مقاله قصد داریم به شایع ترین دلایل درد در پستان آقایان اشاره کنیم. همچنین به روش های تشخیص و درمان هر یک از دلایل می پردازیم.

درد سینه در مردان

درد سینه در مردان

نکروز چربی سینه ها

زمانی که بافت سینه ها به شدت آسیب می بیند، ( این آسیب می تواند ناشی از یک تصادف شدید با ماشین، ضربه یا دیگر دلایل باشد ) بافت سینه می تواند به جای اینکه خود را ترمیم کند، از بین برود و یا به اصطلاح دچار نکروز و مردگی شود. زمانی که این اتفاق می افتد، توده یا توده های متعددی در سینه ها تشکیل می شوند. پوست اطراف این توده می تواند قرمز یا کبود شود. همچنین می تواند سطح ناصافی را ایجاد کند. نکروز چربی سینه در مردان بسیار کم اتفاق می افتد.

تشخیص نکروز چربی سینه

از معاینه فیزیکی بیمار به همراه سونوگرافی برای تشخیص این عارضه کمک گرفته می شود. ابزاری که برای تشخیص و غربالگری به کار می رود، دردی ایجاد نمی کنند و به صورت غیر تهاجمی هستند و امواج صوتی را برای ایجاد تصویر از سینه ها یا بافت اطراف به کار می برند. پزشک می تواند از سوزن باریکی برای نمونه برداری ( بیوپسی ) از توده استفاده کند تا مشخص شود که توده نشانه ای از نکروز است و یا توده ای سرطانی.

درمان نکروز چربی سینه

معمولاً درمان نکروز چربی سینه در همه موارد ضروری نیست. توده تشکیل شده از عارضه نکروز در برخی موارد به خودی خود و ظرف چندین هفته یا چندین ماه از بین می رود. در صورتی که درد شدید باشد، جراحی به صورت سرپایی یکی از گزینه های خارج کردن نکروتیک یا بافت مرده است.

کشیدگی عضله سینه

کشیدگی عضله در افرادی که وزنه های سنگینی بلند می کنند ( بدنسازها، وزنه برداران و … ) یا افرادی که ورزش های تماسی مانند راگبی، فوتبال و … بازی می کنند، رخ می دهد. کشیدگی عضله در پکتورالیس ماژور یا مینور رخ می دهد. این دو عضله اصلی سینه ها هستند. تاندون هایی که این عضلات را به استخوان ها متصل می کند، در معرض خطر کشیدگی و پارگی هستند. زمانی که این اتفاق می افتد نشانه های زیر نمایان می شوند:

– درد بازو و سینه
– ضعف
– دفرمه شدن و تغییر شکل احتمالی قفسه سینه و بازوها

زمانی که درد تنها مربوط به سینه ها نیست، درد عضلات و تاندون ها در آن ناحیه می تواند از سینه ها نشات بگیرد.

تشخیص کشیدگی عضله سینه

معاینه فیزیکی می تواند هرگونه آسیب به عضلات ناحیه سینه را مشخص کند. از بیمار خواسته می شود که بازوی خود را در موقعیت های مشخصی قرار دهد تا به تشخیص محل پارگی یا کشیدگی و میزان آن پی برده شود. در برخی موارد نیاز به استفاده از سونوگرافی و یا ام آر آی است تا به تشخیص مشکل کمک شود. همچنین جزئیات آسیب مشخص می شود.

درمان کشیدگی عضله سینه

در صورتی که هیچ پارگی در ماهیچه ها یا تاندون ها وجود نداشته باشد، تنها به بیمار توصیه می شود که استراحت داشته باشد و در نهایت با ورزش های کششی به بهبود مشکل کمک شود. ولی در صورتی که پارگی در ناحیه تاندون ها رخ داده باشد، نیاز به جراحی برای ترمیم است. دوران نقاهت می تواند طولانی باشد. همچنین از بیمار خواسته می شود که از بلند کردن وزنه های سنگین خودداری کند و بعد از حدوداً 6 ماه به انجام فعالیت های روزمره بازگردد.

سرطان سینه در آقایان

علائم اولیه سرطان سینه در مردان شامل تغییراتی در پوست و ایجاد توده است. ولی معمولاً دردی وجود ندارد. گرچه در برخی بیماران دیده شده است که بعد از گذشت مدت زمان معلومی، درد هم بروز می کند. تغییر در سطح پوست سینه ها در سرطان سینه شایع است. همچنین مقداری قرمزی و ترشح از نوک سینه مشاهده می شود.

تشخیص سرطان سینه در مردان

پزشک از ماموگرافی برای تشخیص دقیق کمک می گیرد. در صورتی که توده مشکوک و یا درد بدون علتی در سینه ها وجود داشته باشد، پیشنهاد می شود که از سونوگرافی یا ام آر آی یا ماموگرافی کمک گرفته شود. همچنین در برخی موارد از توده ها بیوپسی صورت می گیرد. با بیوپسی می توان تشخیص داد که توده سرطانی یا غیر سرطانی است.

درمان سرطان سینه در مردان

5 راه درمانی معمول و استاندارد برای درمان سرطان پستان در مردان وجود دارد:

– جراحی که برای برداشتن توده از سینه ها انجام می شود و در اغلب موارد غدد لنفاوی هم تخلیه می شوند.
– شیمی درمانی که یک روش درمانی با داروهای شیمیایی است تا از گسترش سرطان به دیگر ارگان ها پیشگیری شود.
– هورمون درمانی که با هورمون هایی که به رشد سلول های سرطانی کمک می کنند، تداخل ایجاد می کند.
– پرتودرمانی که یک روش درمانی است که از انرژی بالای ایکس ری یا دیگر انرژی ها برای تخریب سلول های سرطانی کمک می گیرد.
– تارگت تراپی که با داروها یا برخی مواد دیگر برای از بین بردن سلول های سرطانی به درمان سرطان کمک می شود. در صورتی که سلول های سالم از بین نمی روند.

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی به وضعیتی گفته می شود که عدم تعادل هورمون استروژن و تستوسترون در بدن مردان رخ می دهد و در نتیجه باعث رشد غیر طبیعی بافت پستان در مردان می شود. این مشکل می تواند اعتماد به نفس مردان را تحت تاثیر قرار دهد ولی می تواند در برخی موارد باعث درد شود.

ژنیکوماستی یا بزرگی غیر معمول و زنانه شدن پستانهای یک مرد علاوه براینکه ممکن است با سرطان پستان اشتباه شود در مطا لعات اخیر موارد طول کشیده و بزرگ ژنیکو ماستی را بعنوان یکی از ریسک فاکتور های ایجاد سرطان پستان در مردان مطرح نموده است. بنابراین با دقت در مواردی که با عنوان ژنیکوماستی بخصوص در موارد یکطرفه و نامتقارن مواجه هستیم،، بررسی دقیق توسط یک جراح مجرب پستان الزامی است.

نمونه کار ژنیکوماستی

نمونه کار ژنیکوماستی

تشخیص ژنیکوماستی

تشخیص ژنیکوماستی با معاینات فیزیکی بافت سینه و شکم انجام می گیرد. تست خون و ماموگرافی هم ممکن است انجام گیرد. برای برخی بیماران از ام آر آی یا بیوپسی از بافت سینه انجام می گیرد.

درمان ژنیکوماستی

در مردان جوان که به ژنیکوماستی مبتلا هستند، گزینه درمانی باید با احتیاط بیشتری انتخاب شود.
جراحی بهترین و موثر ترین روش درمانی برای ژنیکوماستی است که در صورتی که با تکنیک درستی انجام گیرد، نه تنها اسکار حداقلی بر جای می ماند، بلکه احتمال بازگشت بیماری نزدیک به صفر می شود.

نتیجه گیری و کلام آخر

درد سینه در مردان شاید عارضه شایعی نباشد ولی در صورت بروز، می تواند بسیار نگران کننده باشد. فکر بسیاری از مبتلایان به سرطان سینه منحرف می شود در حالی که شاید علت آن موارد دیگری باشد. بنابراین نیاز است که به یک فوق تخصص پستان مراجعه شود تا تشخیص پزشکی کامل و درستی انجام گیرد. در نتیجه می توان از روش درستی برای درمان هدف مند کمک گرفت.
منبع : https://www.healthline.com/health/mens-health/breast-pain#fibroadenoma